Mazel tov! Poznejte židovskou tradici zblízka

17.6.2023

Mazel tov!“ je název knihy, kterou připravuje náš rabín David Maxa společně s talentovanou ilustrátorkou Terezou Pisklákovou a jejímž cílem je pomocí zajímavého textu a atraktivních ilustrací představit životní cyklus židovského člověka a rozličné tradice a zvyky, které ho doprovázejí. Autoři by pomocí knihy rádi vyšli vstříc vzrůstajícímu zájmu o židovské zvyky, historii a o téma judaismu obecně, přinesli ucelený a do kontextu zasazený obrázek o židovské víře, kultuře a historii i dále za hranice židovských komunit. Prostřednictvím knihy by rádi ukázali, že židovský život u nás není věcí minulosti, ale že se v dnešní době znovu rozvíjí navzdory ranám způsobeným dvěma totalitními režimy, nacismem a komunismem.

V knize se třeba dozvíte, co je Eliášovo křeslo, čím se liší bar micva od bat micva, proč při židovské svatbě nevěsta sedmkrát obchází ženicha a ženich rozdupává skleničku a z jakého důvodu se po úmrtí člena domácnosti vylévá voda a zakrývají zrcadla. Uvidíte také, jak vypadá židovská svatební smlouva, co se skrývá uvnitř tefillin a co je napsáno na židovském náhrobku. V poslední kapitole se kniha zamýšlí nad tím, jaký je podle židovské tradice účel všech těchto věcí, jaký je smysl života. Inspirací pro název knihy je slavná fráze „mazel tov“, přání, které ve volném překladu do češtiny znamená „hodně štěstí“ nebo „blahopřeji“ a kromě smutných událostí, ke kterým se řadí rozvod nebo pohřeb, její pronášení doprovází všechny události židovského životního cyklu.

Aby kniha mohla spatřit světlo světa, potřebuje Vaši podporu, a proto Vám budeme vděčni, pokud si ji objednáte a zakoupíte v předprodeji a/nebo projekt podpoříte darování libovolné finanční částky. Obojí je možné učinit prostřednictvím platformy Hithit.cz po kliknutí ZDE. Pokud se autorům podaří vybrat dostatečnou sumu, vydají ji spolupráci s etablovaným nakladatelstvím Práh, které přislíbilo knihu propagovat a vytisknout v nákladu tří tisíc kusů. Crowdfunding jsme se rozhodli využít zejména proto, aby kniha vyšla v dostatečném nákladu. Neradi bychom vydali knihu jenom pro potřeby židovské obce a komunity, ale rádi bychom jí oslovili i širokou veřejnost, o které víme, že ji židovská kultura zajíma.